Halk Eğitim Merkezlerinde İşaret Dilinin Öğretilebileceği Kurslar Açılabilir

Editor tarafından tarihinde gönderildi

Gazi Kars Şehrengizi sempozyumuna katılmak üzere Kars’a
gelen AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, gelecekte hemen hemen her
yerde ‘işaret dili’ bilen elemanlarının bulundurulacağını belirterek,
ilgilenenlerin kurs açtırabileceğini ve bu kurslardan mezun olacakların kısa süre
içerisinde iş bulabileceklerini söyledi.

Kaldığı otelde açıklamalarda bulunan Ak Parti Ankara milletvekili
Tülay Selamoğlu, Kars’ta 10 kişilik gruplar oluşturularak Halk Eğitim
Merkezi’nde işaret dilinin öğretilebileceği kurslar açılabileceğini vurguladı.
AK Parti Ankara İl Kadın Kolu Başkanı olduğu dönemde işaret dilini öğrenmeye
karar verdiğini belirten Tülay Selamoğlu, “İki kurs açtık. Yapılan
çalışmalar sonucunda, işitme engellilerin yaşadığı sıkıntılar ile yasa ve
yönetmeliklerdeki eksiklikleri içeren raporu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına
sunduk” dedi.

İşaret dilinde ekler ve köklerin kullanılmadığını, bunların mimiklerle tamamlanmaya çalışıldığını, bu nedenle de işitme engellilerin zorluklar çektiklerini ifade eden Selamoğlu, “İşaret dili 1950′lerde yasaklanmış. Bir kurul toplanmış, kurula 2 kişi katılmış ve bu kişilerin kararı ile de normal konuşmayı geliştirmek amacıyla işaret dili yasaklanmış. Ancak işaret dili kullanma yasağı 2005′te kaldırıldı. Meclis, gelen istekler üzerine bu dilin kullanılmasına izin verdi. Bu dilin gramerlerinin oluşması amacıyla, Türk Dil Kurumu’nun Başkanlığı’nda komisyon kuruldu. Komisyon çalıştaylar yaptı” diye konuştu.

Dünya İşitme Engelliler Konferansı’nın 2015′te Türkiye’de yapılacağını belirten AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, konferansta görevlendirmek üzere uluslararası işaret dilini bilen tercümanlara ihtiyaç duyulduğunu, bunun için kurslar açılarak gönüllü insanların işaret dilini öğrenmelerinin kendileri içinde önemli olacağını kaydetti. Selamoğlu, “Gelecekte otellerde, havaalanlarında ve hemen hemen her yerde ‘işaret
dili’ bilen elemanlarının bulundurulacak. Bu da ayrı bir istihdam oluşturuyor. Yani insanlara yeni iş kapıları açılıyor. Bunu değerlendirmek için Karslıların da 10′ar kişilik gruplar kurarak işaret dili kursları açtırmaları gerekiyor. İlgililere müracaat eden vatandaşların işaret dilini öğrenmeleri için kurs açtırabilecekleri gibi, bu kurslardan mezun olacak insanlar kısa süre içerisinde iş bulabilecekler” şeklinde konuştu. İşaret dilinin de normal diller gibi gelişmesi gerektiğine dikkat çeken Tülay Selamoğlu özetle şunları söyledi:

”İşaret dili bölgelere göre de farklılık gösterebiliyor. İstanbul işaret dili, Ankara işaret dili, Diyarbakır işaret dili. Hepsi birbirinden farklı. Ama bir şekilde anlaşıyorlar. İşaret dilini öğrendikten sonra, dışarıda işitme engellileri farketmeye ve görmeye başladım. Hastane, karakol, havaalanı gibi yerlerde, işitme engellilere yardımcı olmak amacıyla işaret dilini bilen görevlilerin çalıştırılmasının zorunlu olma durumu var. Havaalanında uçağın kapısının değiştiği anonsu yapılıyor. Peki işitme engelli bunu nasıl anlayacak? Türkiye’de 3 milyon işitme engelli vatandaş olduğunu düşünüyorum.” dedi.